Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Centralne Biuro Śledcze (CBŚ)
#1
Centralne Biuro Śledcze (CBŚ) – komórka organizacyjna polskiej Komendy Głównej Policji, mająca za zadanie zwalczanie przestępczości zorganizowanej, transgranicznej, narkotykowej i ekonomicznej oraz rozpoznawanie i rozpracowywanie szczególnie groźnych grup przestępczych. Pracuje w niej 1800 osób.
Centralne Biuro Śledcze zostało powołane 15 kwietnia 2000 roku przez Komendanta Głównego Policji. Powstało ono z połączenia działającego od 1994 roku Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną oraz działającego od 1997 roku Biura do Spraw Narkotyków.

Wydziały i zarządy:
Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej
Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej
Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej
Wydział do Zwalczania Aktów Terroru
Wydział Operacji Pościgowych
Wydział Operacji Międzynarodowych
Wydział Przetwarzania Informacji Niejawnych
Wydział Wywiadu Kryminalnego
Wydział Ogólny i Nadzoru
Zarząd Operacji Specjalnych
Zarząd Ochrony Świadka Koronnego
Zarządy terenowe CBŚ

Działania podejmowane przez CBŚ mają na celu zwalczanie przestępczości zorganizowanej o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym oraz związanym z aktami terrorystycznymi.
Przestępczość kryminalna (obejmuje m.in.: zabójstwa, rozboje, wymuszenia rozbójnicze, porwania dla okupu, terroryzm) Rozpoznawanie grup przestępczych prowadzących działania przestępcze o wysokim stopniu brutalizacji czynów – dokonujących zabójstw, przestępstw przy użyciu broni palnej, wymuszeń rozbójniczych, windykacji należności. Zwalczanie przestępstw związanych z przemytem broni i amunicji, nielegalnym obrotem bronią palną i materiałami wybuchowymi. Eliminacja zorganizowanych grup dokonujących przestępstw uprowadzeń dla okupu i wymuszeń haraczy. Zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych dokonujących przestępstw związanych z kradzieżą pojazdów, ich przemytem i legalizacją, kradzieżami z włamaniem. Zwalczanie przestępczości związanej z prostytucją, zapobieganie handlowi ludźmi. Realizacja zadań wynikających ze zwalczania zjawiska terroru kryminalnego, terroryzmu i ekstremizmu. Rozpoznawanie i neutralizacja zorganizowanych struktur przestępczych zdominowanych przez przedstawicieli mniejszości etnicznych.
Przestępczość narkotykowa (produkcja, handel, przemyt narkotyków) Zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych w zakresie produkcji i obrotu środkami odurzającymi zarówno na terenie kraju, jak i w obrocie międzynarodowym. Ujawnianie i likwidacja miejsc produkcji narkotyków syntetycznych (laboratoriów). Współpraca z instytucjami i służbami międzynarodowymi w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej. Rozpoznawanie i neutralizacja zorganizowanych struktur przestępczych zdominowanych przez przedstawicieli mniejszości etnicznych.
Przestępczość ekonomiczna (pranie brudnych pieniędzy, afery bankowe, giełdowe, korupcja, itp.) Przeciwdziałanie dokonywaniu przez grupy zorganizowane przestępstw polegających na oszustwach celno-podatkowych, związanych z obrotem towarami objętymi akcyzą i wyłudzeniami podatku VAT oraz podatku dochodowego. Zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych czerpiących zyski z nielegalnego obrotu paliwami. Przeciwdziałanie niezgodnym z prawem działaniom związanym z niewłaściwym wykorzystywaniem i dystrybucją środków finansowych pochodzących bezpośrednio z Unii Europejskiej. Rozpoznawanie i przeciwdziałanie zjawisku prania pieniędzy. Zwalczanie oszustw w sferze obrotu finansowego na szkodę instytucji finansowych, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, giełd, firm leasingowych, funduszy inwestycyjnych i gospodarczego na szkodę przedsiębiorców. Zwalczanie korupcji m.in. w obszarze administracji państwowej, samorządowej i celnej, wymiaru sprawiedliwości i instytucji kontrolnych.
Odpowiedz
Polecamy
Testy do policji z odpowiedziami
#2
kolejna jednostka elitarna do której wielu chciało by się dostać!
Odpowiedz
#3
każdy chciałby się dostać do takiej jednostki! ale nie każdy może się tam dostać!
Odpowiedz
#4
fajnie było by pracować w cbś!
Odpowiedz
#5
tylko by tam pracować to trzeba być naprawdę wyjątkowym lub mieć szerokie plecy! :mrgreen:
Odpowiedz
#6
CBŚ - jednostka dla najlepszych - ale podobno chcieć to móc!
Odpowiedz
#7
A co trzeba zrobić, żeby dostać się do takiej jednostki? Jakie są wymagania? Ktoś coś powie na ten temat?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości